Ops! You don't have any menu or widget in Off-canvas. Please add some menu in Off-canvas menu position or add some widget in Off-canvas widget position for view them here.

Yağ Dolgusu

Yağ dolgusu kişinin kendi vücudundan alınan yağların dolması istenen yerlere verilme işlemidir. Böylece iki yönlü kazanç sağlanır: Hem istenmeyen yağlardan kurtulunur, hem de çukur olan vücut bölgelerinin veya derin kırışıklıkların dolması sağlanır.

Yağ alma işlemi liposuction ile yapılır. Genellikle karın, basen, kalça ve diz iç yüzlerindeki yağlar kullanılır. Yapılan çalışmalarda kalıcılık açısından en uygun yağların her iki diz iç yüzündeki yağlar olduğu gösterilmiştir. Liposuction işlemi lokal veya sedasyon anestezisi altında yapılabilir. Yağlanma bölgesine özel bir sıvı enjekte edilir ve daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2-4 mm çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur ve kanüllerle içerideki yağlar emilir. Daha sonra elde edilen yağlar süzülerek veya santrifüj yapılarak içerdikleri sıvıdan arındırılır. Elde edilen yağ hücreleri dolması istenen bölgelere ince iğneler yardımı ile enjekte edilir.

Kesiler çok küçük olduğu ve katlantı bölgelerinde gizlendiği için ameliyat sonrası dönemde herhangi bir  izi göze çarpmaz.  İşleminden birkaç saat sonra hasta evine gönderilmekte ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Bu yöntem ile yüz bölgesinde bulunan kırışıklıklar (burun-ağız köşeleri arasındaki çizgiler, alın çizgileri, kaş arası çizgisi, kaz ayakları, göz altı çukurları gibi) doldurulabilir, veya elmacık kemikleri, çene yada yanaklar daha dolgun şekle getirilebilir. Ayrıca sadece yüz bölgesinde değil vücudun her bölgesine dolgunluk sağlamak için kullanılabilir. İnce bacakları belirginleştirmek, meme büyütmek ve kalça dolgunlaştırmak için bu teknik sıklıkla kullanılmaktadır. Yaralanmalardan sonra oluşan çukurlarda ve bazı doğumsal vücut şekil bozukluklarının düzeltilmesinde de iyi bir seçenektir.

Dolgu için yeni bir bölgeye enjekte edilen yağların %40-60’ı ilk altı ay içerisinde vücudumuzdaki savunma hücreleri tarafından eritilip yok edilir. Kalan kısım ömür boyu kalıcıdır. Bu nedenle istenen dolgunluğa ulaşmak için bu işlemi altı ay aralarla birkaç defa tekrarlamak gerekir.


Thanks!