Ben Alımı

  Ben Alımı Ankara

  Ben yani “nevüs”, insan cildinde doğuştan bulunan ya da sonradan oluşabilen kabarık ve koyu renkli yapılardır. Vücuttaki benlerin çoğu iyi huylu tümörlerdir. Ancak cilde zarar veren dış etkenler, sürtünme ve hasar sonucunda kansere dönüşebilir ve insan hayatını riske atabilirler. Bu nedenle rengi, büyüklüğü ve dokusu değişmeye başlayan benleri almak sağlık açısından faydalı olduğu gibi kanser şüphesinin de incelenmesini sağlamaktadır. Melanositler tarafından yapılan benlerin yapısı, ben alımı ve ben alındıktan sonraki süreç hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Op. Dr. Ayşe Barutçu’nun Ankara’daki kliniği ile iletişime geçmek ve randevu almak içinse 0532 227 38 78’i arayabilirsiniz.

  Ben (Nevüs) Nedir?

  Benler; deriye rengini veren melanositler tarafından yapılan, koyu kahverengi ve pembemsi cilt dokularıdır. Benlerin ortaya çıkma sebebi ise tam olarak bilinmemektedir. Benler, insan hayatının ilk 20 yılı içerisinde ortaya çıkar. Doğumsal olabileceği gibi gelişim sürecinde de oluşabilirler. Bir insanın vücudunda ortalama 20 – 80 civarında ben vardır. Bu benler, şekil ve doku değişikliği göstermediği sürece sağlık açısından hiçbir sorun yaratmazlar. Fakat yoğun ultraviyole ışınlarına maruz kalır ve sürekli tahriş olurlarsa yapı olarak değişebilir ve kanser oluşumuna neden olabilirler. Bunun dışında, benler bazı estetik sorunlara da yol açabilir. Dudağın yanındaki küçük bir ben kadının güzelliğine güzellik katarken, aşırı büyük benler rahatsız edici olabilir.

  Ben Aldırma Neden Yapılır?

  Benler hem sağlığı hem de estetik bütünlüğü korumak için aldırılabilir. Estetik amaçlı ben alımı genellikle yüz bölgesinde yapılmaktadır. Kulak içi, göz, yanaklar ve burun bölgesindeki aşırı büyük benler kişinin dış görünümünü beğenmemesine neden olabilmektedir. Ayrıca el, ayak ve ayak altındaki benler sürekli tahriş olma riski taşıdığı için alınaması gerekebilir. Benlerin sürekli tahriş olması, yapısının değişmesi riskini de beraberinde getirmektedir. Yapısı değişmiş, rengi ve dokusu düzensizleşmiş benler, kanser riski oluşturabilir. Benin alınması, o bölgedeki tüm hasarlı derinin çıkarılması anlamına geldiği için hem riski ortadan kaldırmakta hem de patolojik sonuçların değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle tehlikeli benlerin mutlaka takip edilmesi ve gerekli durumlarda alınması tavsiye edilmektedir.

  Hangi Benler Risklidir?

  Vücutta bulunan tüm kahverengi – siyah – pembe lekeler ben olmayabilir. Bu nedenle ciltte görülen renk farklarının öncelikle uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Benler kanser riski taşıdıklarında;

  • Hızlı büyüme
  • Şekil değişikliği
  • Kabarma ve kaşınma
  • Renk değişimi
  • Koyulaşma ya da alaca renk alma
  • Benin çevresindeki deride renk açılması ve etrafında daha küçük ben kümelerinin oluşması gibi belirtiler verebilirler. Bu benler genellikle riskli ben olarak kabul edilmektedir. Malign melanom, melanosit denilen hücrelerin yapısının değişmesi sonucu oluşan kanser türüdür ve diğer cilt kanseri türleri ile karşılaştırıldığında ciddiyetini korumaktadır.

  Ben Alımı Nasıl Yapılır?

  Ben alımı, lokal anestezi ile yapılan, kolay bir işlemdir. Yaklaşık 30 dakika içerisinde ben alınır ve işlem tamamlanır. Operasyon sırasında ben ile birlikte etrafındaki tüm hasarlı doku çıkarılır. Böylece ben ile birlikte tüm riskli doku çıkarılmış olur. Alınan parça patolojiye gönderilir. Bazı durumlarda lazer ile benlerin yakılması da söz konusu olabilir. Fakat hem parça patolojiye gönderilemeyeceği için hem de ben tüm bir doku olarak ciltten alınamayacağı için benin cerrahi ile alınması tercih edilmektedir.

  Ben Alımından Sonra İz Kalır mı?

  Ben alımından sonra muhakkak bir miktar iz kalmaktadır. Fakat uzman bir plastik cerrah, ameliyat izini en az belli edecek şekilde planlayacaktır. Özellikle yüz bölgesindeki benlerin alınmasında iz kalmamasına maksimum düzeyde dikkat etmek gerekir. Ameliyat izleri genellikle bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Bu nedenle ben alımı sonrasında kalan küçük iz de zamanla silikleşecek ve daha az belli olacaktır.

  Ankara Ben Alımı Fiyatları

  Ben alımı, uzman plastik cerrahlar tarafından yapılan bir işlemdir. Eğer kanser şüphesi varsa alınan parça incelenmesi için patolojiye gönderilir. Ben alımı fiyatları ise benin bulunduğu bölgeye ve benin büyüklüğüne göre değişebilir. Dolayısıyla ben alımı fiyatları kişiden kişiye değişmektedir diyebiliriz. Ankara’da ben alımı fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için Op. Dr. Ayşe Barutçu’nun kliniğini arayabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi