Çene Ucu Estetiği

  Çene Ucu Estetiği Ankara

  Çene, estetik ve güzellik algısında en belirleyici unsurlardan biridir. Göz, burun ve dudakların çekiciliğini ortaya çıkaran ve kişinin güzel görünmesini sağlayan çoğunlukla yüz şeklidir. Çene ideal boyutlarda olmazsa; elmacık kemikleri, alın ve çene bölgesiyle bir bütün olan estetik bir yüz şeklinden söz edilemez. Çene ucu estetiği, çenedeki bu estetik sorunları gidermek için yapılır. Fotoğraflarda kendini beğenmeme, çene yapısı nedeniyle rahat gülümseyememe ve yüz şeklini beğenmeme gibi durumlar, çene ucu estetiği ile düzeltilebilir. Yazımızın devamında çene ucu estetiği hakkında önemli bilgileri ele alacağız. Operasyon hakkında daha detaylı bilgi için ise Ankara’daki kliniğimize ulaşabilir ve Op. Dr. Ayşe Barutçu’dan randevu alabilirsiniz.

  Çene Ucu Estetiği Nedir?

  Çene ucu estetiği; çene bölgesindeki kusurların giderilmesi için yapılan bir estetik operasyondur. Çene ucu estetiği ile aşırı büyük çene küçültülebilir; küçük çeneler ise büyütülebilir. Çene ucu estetiğinde amaç; kişinin yüz şekline ve yüzünün büyüklüğüne uygun çene yapısını bulmaktır. Bu nedenle ideal çene şekli ve boyutu kişiden kişiye değişebilir. Çene ucu estetiğinden önce, hasta ile doktor operasyon hakkında konuşarak ameliyatın planlamasını yapar. Eğer gerekli görülürse çene ucu estetiği; burun, yanak ve göz çevresine yapılan estetik işlemlerle birlikte yapılabilir. Böylece yüz tam anlamıyla estetik bir bütünlüğe kavuşmuş olur.

  Kimler Çene Ucu Estetiği Yaptırabilir?

  Çene şeklinden ve büyüklüğünden memnun olmayan herkes çene ucu estetiği yaptırabilir. Operasyon için ciddi bir sağlık sorununun olmaması gerekir ve gelişim döneminin tamamlanmış olması tercih edilir. Çene ucunun normalden büyük olduğunu düşünen ya da çene yapısı küçük olan hastalarımıza uyguladığımız bir işlemdir. Hastalarımızda genellikle çenenin küçük olması sorununa daha çok rastlamaktayız. Aynı zamanda, kadınlar estetik işlemlere daha ilgili olduğu için çoğunlukla kadın hastalarımıza uyguladığımız bir işlemdir.

  Çene Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

  Çene ucu estetiği çene ucunu büyütmek ve çene ucunu küçültmek olmak üzere iki amaçla yapılır:

  Çene Büyütme: Çene büyütme, yüzün genel yapısına göre küçük olan çenenin daha büyük ve şekilli hâle getirilmesidir. Çene ucu estetiklerinin büyük bir kısmı bu amaçla yapılmaktadır. Çeneyi büyütmek için öncelikle hazır jel içeren dolgular kullanılır. Bu uygulama yapıldıktan hemen sonra sonuç veren ve ameliyata gerek kalmadan hızlı düzelme sağlayan bir yöntemdir. Jel dolguların yetersiz kaldığı durumlarda çene ucunu daha belirgin hale getirmek için özel sentetik maddeler kullanılır. Çene altından veya ağız içinden yapılan bir kesi ile bu implantlar kemiklerin üzerine yerleştirilir. Ameliyat ağız içinden yapıldığı zaman herhangi bir iz kalmaz ve dışarıdan bakıldığında estetik müdahale olduğu anlaşılmaz.

  Çene Küçültme: Çenenin yüze göre daha geniş ve büyük olması ifadenin kaba görünmesine neden olur. Özellikle kadınlarda daha erkeksi ve sert bir görünüme yol açabilir. Bu estetik kusur, çene küçültme ameliyatı ile düzeltilir. İşlem sırasında çene kemikleri törpülenir ve kısaltılır. Böylece çene istenilen boyuta getirilmiş olur.

  Çene ucu estetiği genellikle genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Fakat bazı hastalarımızda lokal anestezi ve sedasyon (derin uyku) ile de operasyon mümkündür.

  Çene Ucu Estetiğinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Çene ucu estetiğinden sonra çenenin yeni şeklini korumak önemlidir. Bu nedenle ameliyattan sonra darbelere karşı ekstra dikkatli olmak ve bir süre ağır kaldırmamak, yorucu sporlardan kaçınmak gerekir. Genellikle 1 ayın sonunda tamamen iyileşme gerçekleşir ve çenedeki ödemler yok olduğu için yapılan estetik işlemin etkisi tam olarak anlaşılabilir. İlk günlerde bir miktar şişlik ve ödem olacağı için ameliyatın sonuçları tam olarak anlaşılamayabilir. Bu nedenle birçok hastamıza sabretmesini öneririz. Şişlik ve ödem ile birlikte çene, yanaklar ve boyunda hafif kızarma ve morluklar görülebilir. Bunlar cerrahi işlemin etkisiyle ortaya çıkar ve tamamen geçicidir. Cilt dokusu hassas kişilerde morarma ve şişlik miktarı daha fazla olabilir. Kişiden kişiye değişen bir durumdur.

  • Çene ucu estetiğinden sonra hasta aynı gün taburcu edilir.
  • Birkaç gün gülümseme ve konuşmada zorluklar görülebilir. Bu yan etkiler kendiliğinden geçer.
  • 1 hafta sonra hastalarımız günlük hayatlarına devam edebilirler. İşe ve okula tek başlarına gidebilir; rahatça yemek yiyebilirler.

  Ankara Çene Ucu Estetiği

  Çene ucu estetiği; tam teşekküllü hastane koşullarında, uzman plastik cerrahlar tarafından yapılan bir işlemdir. Her hastanın yüz yapısı farklı olduğu için çene ucu estetiği de her hastamızda özel olarak planlanmalıdır. Ankara’da çene ucu estetiği konusunda danışabileceğiniz adreslerden biri de Op. Dr. Ayşe Barutçu’nun kliniğidir. Çene ucu estetiği hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi