Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling Ankara

  Cildin yıpranmış ve pürüzlü görünümünü ortadan kaldırmak için en iyi yöntemlerden biri kimyasal peeling uygulamasıdır. Hiçbir ameliyat kesisi ya da enjeksiyon olmadan cildin gençleşmesini ve yenilenmesini sağlayan kimyasal peeling, özellikle lekelerin tedavisinde oldukça etkilidir. İşlem sırasında uygulanan asit içerikli madde, cildin üst tabakasının soyulmasını sağlar. Böylece sağlıklı deri ortaya çıkar ve cilt üzerindeki fazla melanin yok olmuş olur. En çok merak edilen estetik uygulamalardan biri olan kimyasal peeling hakkında bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. “Kimyasal peeling nedir?”, “Kimyasal peeling nasıl yapılır?” gibi soruları aşağıda yanıtlayacağız. Bunun dışında, kimyasal peeling ile ilgili öğrenmek istedikleriniz için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir; Op. Dr. Ayşe Barutçu’dan randevu alabilirsiniz.

  Kimyasal Peeling Nedir?

  Kimyasal peeling, asit içerikli özel ilaçlarla cildin üst tabakasının soyulması ve cilt kusurlarının bu tabaka ile birlikte yok olmasını sağlayan bir estetik işlemdir. Cilt temizleme amacıyla kullandığımız kozmetik peeling ürünleri gibi yüze sürülerek uygulanan bir işlemdir. Ancak uzman bir doktor tarafından hastane ya da muayenehane ortamında uygulanır. Peeling sırasında uygulanan ilaçlara bağlı olarak derinin soyulma kalınlığı değişmektedir. Bu nedenle “orta ve yüzeysel derinlikte peeling” olmak üzere farklı kimyasal peeling çeşitleri bulunmaktadır.

  Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir?

  Kimyasal peeling çeşitlerinin yüzeysel ve orta derinlikte olmak üzere ikiye ayrıldığından söz etmiştik. Yüzeysel kimyasal peeling uygulamalarında genellikle alfa – hidroksi asitler yani AHA ya da meyve asitli peeling olarak bilinen peeling çeşitleri kullanılır. Bunun dışında beta – hidroksi asit (BHA), Jessner solüsyonu ve düşük konsantrasyonlu TCA ile de karışım yapılabilir. Orta derinlikte kimyasal peeling için ise Yüksek konsantrasyonlu TCA kullanılır. Peeling sırasında kullanılan bu maddeler yalnızca cilt dokusunu soyar. Uzman kişiler tarafından uygulandığında cilt altı dokusuna ulaşma ve cilt altında yakıcı etkiye neden olma ihtimali yoktur.

  Kimyasal Peeling Neden Yapılır?

  Kimyasal peeling, genellikle güneş ışınları ve cildin yıpranması sonucunda ortaya çıkan lekelerin tedavisinde kullanılır. Kimyasal peeling;

  • Aşırı kuru cildin dengelenmesi
  • Lekelerin giderilmesi
  • Sivilce ve sivilce izi tedavisinde
  • Yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesinde
  • Hamilelik ve doğum nedeniyle oluşan lekelerin giderilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir.

  Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

  Kimyasal peeling; klasik peeling ürünlerinin aksine mutlaka muayenehane ortamında, doktor kontrolünde yapılması gereken bir işlemdir. Ortalama 30 dakika içerisinde tamamlanır. İşlemden önce ve işlem sırasında yüzün A vitamini içeren ürünlerle yıkanması tavsiye edilir. A vitamini, peeling etkisinin artmasına ve cildin daha çabuk yenilenmesine yardımcı olacaktır.

  Kimyasal peeling uygulanırken, yüzeysel ya da orta derinlikli peeling solüsyonları hazırlanarak cilde sürülür. Solüsyon cilde tam anlamıyla nüfuz edene kadar beklenir. Sonrasında cilt doktor tarafından temizlenir ve nemlendirme aşamasına geçilir. Kimyasal peeling, cildi ciddi şekilde soyacağı için nemlendirici olmadan işlemin sonlandırılmaması gerekir. Cilt özel nemlendiriciler ile nemini aldıktan ve güneş kremi uygulandıktan sonra hasta evine gönderilir.

  Kimyasal Peeling Etkileri Ne Zaman Görülür?

  Kimyasal peeling uygulamasının etkileri ilk haftadan kendini belli eder. Cilt soyulmaya başlar ve alttan yeni deri gelir. Bu süreçte yüzü iyi nemlendirmek önemlidir. Kimyasal peeling uygulamasından sonra, anında bir değişim olmasa da zamanla cilt ışıldamaya başlar ve soyuldukça lekeler temizlenir. Uygulamanın kalıcı etki göstermesi için 3 – 6 ay ara ile tekrar edilmesi gerekebilir.

  Ankara Kimyasal Peeling Fiyatları 2024

  Kimyasal peeling, doktor kontrolünde yapılan, estetik bir uygulama olduğu için hazır peeling ürünlerinden daha pahalı bir işlemdir diyebiliriz. Ancak etkisi çok daha belirgin ve çözüm bulduğu cilt sorunları çok daha çeşitlidir. Uzman plastik cerrahın ilk kontrollerinden sonra cilt tipinize uygun kimyasal peeling belirlenir. Her karışım için farklı fiyatlar söz konusu olabilir ve seans sayısına göre ödemeniz gereken miktar artabilir. Ankara kimyasal peeling fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için doğrudan kliniğimiz ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi