Meme Küçültme

  Meme Küçültme Ankara

  Göğüsler, kadınların dış görünüşü üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle omuzlar, bel ve kalça ile uyumlu büyüklükte olması önemlidir. Küçük göğüslerde olduğu gibi fazla büyük göğüsler de rahatsız edici olabilir. Büyük göğüsler, sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da birtakım problemlere neden olabilir. Bu nedenle memelerin küçültülmesi kimi zaman zorunluluk hâline gelir. Birçok kadın göğüs toparlayıcı sütyenlerle bu sorunu çözmeye çalışsa da bazı kadınlar için aşırı büyük göğüsler hayat kalitesini düşürebilir. Bu gibi durumlarda meme küçültme operasyonları ile memelerin ideal boyutlarda olmasını sağlayabiliriz. Yazımızın devamında “meme küçültme” olarak bilinen bu ameliyatın ne olduğunu ve hangi durumlarda yapıldığını ele alacağız. Meme küçültme ve diğer meme estetiği işlemleri için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Ayşe Barutçu’dan randevu alabilirsiniz.

  <

  Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

  Memelerin büyük olması genellikle genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Fakat hormonal değişmeler ve bazı hastalıklar nedeniyle de büyük meme oluşabilir. Bazı kişilerde aşırı kilo alıp – verme sürecinde sarkmalar oluşabilir ve memeler büyüyebilir. Tüm bu ihtimaller değerlendirilerek ameliyat sırasında memeye yapılacak işleme doktor tarafından karar verilir.

  Meme küçültme ameliyatında en etkili yöntem cerrahi ile memedeki fazla yağ, deri ve süt bezlerinin alınmasıdır. Bu işlem, estetik amacıyla yapılan kozmetik işlemlerden biri gibi görünse de aslında rekonstrüktif yani düzeltici – onarıcı bir işlemdir. Ameliyatla hedeflenen; hastanın beden ölçülerine uygun ve orantılı bir görünüm elde etmektir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır? 

  1- Fiziksel Sorunlar:

  Meme küçültme ameliyatı hem sağlığın korunması hem de estetik standartların sağlanması amacıyla yapılan bir operasyondur. Büyük memeler, kadınların sırtına aşırı yük binmesine neden olur. Bu nedenle sütyen askıları derin izler bırakabilir, sürekli sıkıyormuş gibi hissettirebillir ve kol sinirlerine baskı yapar. Ağırlık nedeniyle sırt, omuz ve kollarda ağrı oluşabilir. Dik duruş pozisyonu bozulabilir ve göğüslerde pişik oluşabilir.

  2- Görsel Sorunlar

  Çok büyük memeler, tıpkı küçük memelerde olduğu gibi sütyen bulmanın zorlaşması, kıyafetlerin üste tam oturmaması gibi sorunlara yol açabilir. Bu durum, kadının kendini kıyafetlerinin içinde huzursuz hissetmesine ve özgüvensizlik yaşamasına neden olabilir. Büyük memeler nedeniyle ilerleyen yaşlarda görülen göğüs sarkması daha erken yaşlarda başlayabilir ve kişiye rahatsızlık verebilir.

  Meme küçültme ameliyatı, yaşanan bu görsel ve fiziksel sorunların giderilmesine, kişinin her bakımdan yaşam kalitesinin yükselmesine ve kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

  Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Meme küçültme ameliyatı, memedeki fazla yağ, deri ve süt bezlerinin alınması ile yapılan bir işlemdir.

  • Meme küçültme ameliyatı, tam teşekküllü hastane koşullarında, genel anestezi ile yapılır.
  • Meme küçültme ameliyatından önce ne olursa olsun hastaya dair sağlık durumunun eksiksiz olarak kontrol edilmiş olması gerekir. Bu nedenle, ameliyattan önce mutlaka meme ultrasonu ve mamografi çekilmelidir. Ayrıca, anesteziye engel bir durum olup olmadığını anlamak için gerekli kan, idrar ve görüntüleme testleri yapılmalıdır.
  • Ameliyat 2 – 3 saat sürer.
  • İşlemden sonra memelere sütyene benzer sargılar takılır ve hastanın anestezi etkisini üzerinden atması için gerekli tavsiyelere uyulmalıdır. (Düzenli olarak yürüme, nefes açma vb.)
  • Hastanın durumuna, yaşına ve yapısına göre 1 – 3 gün yatış gerekebilir.
  • Göğüslerin tam şeklini alması için 6 hafta süreyle sütyen şeklindeki özel bir korse giyilir ve doktorun önereceği masajların yapılması gerekir.
  • Hasta yaklaşık 1 hafta 10 gün içerisinde günlük hayatına dönebilir. Fakat, ilk aylarda ağır spordan ve ağır kaldırmaktan kaçınması gerekir.
  • Ameliyat sonrasında şişlik, ödem ve meme başlarında hissizlik normal karşıladığımız yan etkilerdir. Bu yan etkiler yaklaşık 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. Ağrıyı ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için doktor tarafından gerekli ilaçlar reçete edilir.

  Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

  Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır. Çünkü tüm bu bahsettiğimiz işlemler için göğüslere ameliyat kesileri yapılır. Bu nedenle işlemden sonra iz kalmaması imkânsızdır. Doktorun tercihine ve kullanılacak ameliyat tekniğine göre dikiş izleri kol altında, meme başında ya da memenin alt kısmında olabilir. Fakat bu izler zamanla ilk günkü rengini kaybeder. Soluk, belli belirsiz bir hâl alır. Bu nedenle büyük estetik sorunlar yaratmaz.

  Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirmek Mümkün mü?

  Meme küçültme ameliyatından sonra emzirmek tamamen yapılan işleme bağlıdır. Çünkü sağlıklı bir şekilde emzirebilmek ve süt üretebilmek memedeki süt bezlerinin yoğunluğuna bağlıdır. Meme küçültme ameliyatında, genç hastalarımızda meme bezlerine fazla dokunmamaya çalışırız ve süt kanallarını iptal etmeyiz. Menopoz döneminden sonra ise, eğer gerekli ise, tüm süt bezi dokusunu çıkarabiliriz. Süt kanalları kapanmadığı ve memeden fazla doku çıkarılmadığı sürece, kadın her sağlıklı kadın gibi emzirmeye devam edebilir. Bu durum göz önünde bulundurularak, ameliyattan önce doktor ve hastanın gebelik düşüncesini değerlendirmesi; göğüslerin durumuna göre tedaviyi planlaması önemlidir.

  Meme Estetiği Kanser Yapar mı?

  Meme estetiği amacıyla yapılan meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme  işlemlerinin kanser yaptığına yönelik birçok yanlış söylem duyuyoruz. Bu asılsız bir bilgidir. Meme küçültme işleminde, göğüsteki fazla dokular alınır ve memeye başka bir müdahale söz konusu değildir. Bu nedenle meme kanseri ile meme estetiği arasında bir bağlantı yoktur.

  Ankara Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 

  Meme küçültme işlemi risksiz diyebileceğimiz işlemlerden biri olmasına rağmen doktorun deneyimi oldukça önemlidir. Hastanın yaşına göre süt bezlerinden ne oranda doku çıkarılacağı, hastanın yapısını tanımak ve her şeyden önce hastaların ihtiyaçlarını dinlemek uzmanlık gerektirir. Bunları değerlendirerek meme küçültme ameliyatı fiyatlarını değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda ameliyatın komplikasyon derecesi ve kullanılan cerrahi yöntemler de meme ameliyatı fiyatlarını değiştirebilir. Bu nedenle her tedavinin fiyatı hastaya özeldir diyebiliriz. Ankara’da meme küçültme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için kliniğimizi arayabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi