Kepçe Kulak Ameliyatı

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ankara

  Kepçe kulak; kulakta karşılaştığımız estetik sorunların başında gelmektedir. Toplumda, erkek – kadın fark etmeksizin her bireyde görülebilen kepçe kulak, genellikle çocuk yaşlardan itibaren anlaşılabilen bir şekil bozukluğudur. Tedavi edilmediğinde sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmasa da estetik kaygılara neden olabilir. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan olumsuz deneyimler ve akran yorumları, özgüven eksikliğine davetiye çıkarmaktadır. Kişinin gizlemeye çalıştığı bir kusur hâline gelmeden ve sosyal hayatı olumsuz etkilemeden önce tedavi edilmesi oldukça faydalıdır. Op. Dr. Ayşe Barutçu’nun Ankara’daki kliniğini arayarak kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için 0532 227 38 78 numaralı telefondan kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

  “Prominent ear” yani kepçe kulak; kulakların öne doğru kıvrık olmasından kaynaklanan bir estetik problemdir. Kepçe kulak yapısında kulak kıvrımları yeterince gelişmemiş olabilir. Bazı vakalarda ise kulak kıvrımı hiç oluşmaz. Her iki kulakta da görülebileceği gibi tek kulakta da görülebilen bir sorundur. Genellikle çift taraflı kulak kepçeliği yaygındır. Kepçe kulak ameliyatı, kulakta görülen bu şekil bozukluğunu gidermek için yapılan bir işlemdir. İpli yöntemle ya da açık ameliyat yöntemiyle yapılabilir. Diğer birçok estetik işlemin aksine çocuk yaşlardan itibaren yapılabilen, hatta yapılması tavsiye edilen, bir ameliyattır. Bunun nedeni şekil bozukluğunun çocuk yaşlardan itibaren bariz bir şekilde fark edilir olması ve çocukların bu durumdan olumsuz etkilenmesidir. Kepçe kulak ameliyatı, kulaklardaki fiziksel sorunları ortadan kaldırırken özgüveni de yükseltir. Bu nedenle dış görünüşü ile barışık olmayan kişilerde olumlu psikolojik etkileri de bulunmaktadır.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

  Plastik cerrahlar, birçok estetik işlem için gelişimin tamamlanmış olmasını tercih eder. Fakat kepçe kulak ameliyatı çocuk yaşlardan itibaren yapılan bir işlemdir. Bunun nedeni kulak gelişiminin en az %80’inin 5 – 6 yaşa kadar tamamlanıyor olmasıdır. Dış görünüşle alay edilmesi, özellikle hassas çocuklarımızda ağır travmalara neden olabilmektedir. Bu yüzden, kepçe kulak ameliyatının erken yaşta yapılması ve ileri dönemde ortaya çıkabilecek sosyal sorunların ortadan kaldırılması hedeflenir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatında amaç; öne doğru çıkık olan kulakları normal konumuna getirmek yani kafaya yaklaştırmaktır. Eğer hastada kulak kıvrımları da gelişmemişse kulak kıvrımları da oluşturulabilir.

  Kepçe kulakları düzeltmede kullanılan yöntemlerden biri iple kepçe kulak estetiğidir. İple kepçe kulak estetiği, açık ameliyat yöntemine göre daha pratiktir. Çünkü iyileşme süreci daha kısadır. Operasyon sırasında kesi yapılmaz. Lokal anestezi altında yapılan işlemin sonunda kulak normal konumunda sabitlenir.

  Kepçe kulak ameliyatında en sık kullandığımız yöntem ise açık ameliyat ile kepçe kulak ameliyatıdır.  Operasyon sırasında kulağın arkasına küçük bir kesi yapılır. Bu kesiden atılan dikişlerle kulak ideal konumuna sabitlenir. Gerekli durumlarda buradan bazı kıkırdak dokuları da çıkarılabilir. Ameliyat sırasındaki komplikasyonlar kulaktaki şekil bozukluğunun derecesi ile ilgilidir.

  Kepçe kulak ameliyatında hangi yöntemin kullanılacağına uzman plastik cerrahlar karar verir. İple kepçe kulak ameliyatı her hasta için uygun olmayabilir. Aynı şekilde ipli yöntemin yeterli olduğu hastalarımızda da açık cerrahi uygulayarak iyileşme süresini uzatmak gereksizdir. Bu nedenle ameliyata karar vermeden önce mutlaka muayene olmanız tavsiye edilmektedir. Eğer Ankara’da ameliyat olmayı düşünüyorsanız Op. Dr. Ayşe Barutçu’ya danışarak ön muayene olabilir ve kepçe kulak probleminden kurtulabilirsiniz.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kepçe kulak ameliyatı çok uzun süren bir ameliyat değildir. İşlem yaklaşık 1 – 1,5 saat sürer. Hastalarımız, olağanüstü bir durum olmadığı sürece aynı gün içerisinde evlerine gönderilir. Ameliyat sonrası kontroller düzenli yapılır ve doktor tavsiyelerine eksiksiz uyulursa riski yok denecek kadar az olan bir işlemdir.

  Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Bant Kullanımı

  Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de ameliyattan sonra bant kullanımıdır. Bu soru genellikle çalışan, yetişkin hastalarımız tarafından sorulmaktadır. Kepçe kulak ameliyatından sonra kulakların darbeden korunması ve yeni konumunda sabitlenmesi için bir süre bant kullanımı tavsiye edilir. Kulaklar üzerine baskı yapan sargılar birkaç gün içerisinde çıkarılır ve tenisçi bandı kullanılmaya başlanır. Tenisçi bandının ne kadar süre ile kullanılacağına doktorunuz karar verir. Ameliyattan sonra ilk 3 ay kulağın öne doğru katlanmamasına dikkat edilmelidir.

  Ankara Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

  Kepçe kulak ameliyatı, sonuçları kalıcı olan bir ameliyattır. Bu nedenle tamamen steril hastane koşullarında deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığından emin olmak gerekir. Bunun için doktorun katıldığı seminerleri, deneyimlerini ve meslekteki başarılarını inceleyebilirsiniz. Op. Dr. Ayşe Bozkurt’un estetik cerrahi alanındaki deneyimini web sitemizde bulabilirsiniz. Randevu almak için ise kliniğimizi arayabilir ve kepçe kulak ameliyatı hakkında bilgi alabilirsiniz. Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi kepçe kulak ameliyatında da tüm süreç kişiye özel olmalı, kullanılacak ameliyat yöntemi kişiye özel belirlenmelidir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi