Leke Tedavisi

  Leke Tedavisi Ankara

  Cilt lekeleri, birçok kişinin yakındığı cilt sorunlarının başında gelmektedir. Her yaşta, her bireyde görülebilen cilt lekelerinin oluşumunda pek çok faktör etkilidir. Yaşlılık, sivilce ve akneler, cilt hastalıkları ve kullanılan bazı ilaçlar bu nedenlerden sadece birkaçıdır. Oldukça inatçı cilt kusurları olan cilt lekelerini geçirmek her zaman kolay olmayabilir. Kozmetik ürünler ya da bitkisel tedaviler lekeleri geçirebileceği vaadinde bulunsa da her zaman yeterli etkiyi göstermeyebilir. Çünkü lekeler, melanin denilen madde nedeniyle oluşur. Lekelerin etkin şekilde tedavi edilebilmesi için bu yoğun melanin dokusunun dağıtılması gerekir. Günümüzde, lazer ile lekelere neden olan melanin dokusuna ulaşmak ve cildin yeniden pürüzsüz görünüm kazanmasını sağlamak mümkündür. Lazer ile leke tedavisi hakkında bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Ayşe Barutçu’dan randevu alabilirsiniz. Ayrıca cilt yenileme ve sivilce tedavisi yazılarımızı da okuyarak lazer ile yapılan tedaviler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Cilt Lekeleri Neden Olur?

  Cilde rengini veren melanin isimli bir maddedir. Melanin, koyu tenli kişilerde daha fazla bulunur ve cilde yoğun koyu rengini verir. Cilt lekeleri de vücutta bazı bölgelerde melaninin toplanması ve yüksek düzeyde bulunması sonucunda ortaya çıkar. Melaninin bu şekilde aşırı birikimi ise farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Melazma olarak adlandırılan lekeler, genellikle yaşlanma, güneş, gebelik ve doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hormonal değişmeler de melazmaların oluşmasında etkilidir. Ayrıca sivilce ve akneler de ciltte kalıcı izleri neden olabilirler. Cilt lekeleri cildin doğal ve pürüzsüz görünümünü bozduğu için kişide estetik kaygılara neden olabilir. Lekelerden şikayetçi olan kişinin dış görünüşü ile ilgili yoğun kaygıları olabilir ve bu sorunu çözemedikçe sosyal yaşamında sorunlar yaşayabilir.

  Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

  Günümüzde, cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan en etkili yöntem lazerdir. Lazer ışınları, ciltteki melanin dokusu tarafından emilir ve melanini parçalar. Parçalanan melanin dokusu, bir süre sonra vücuttaki savaşçı hücreler tarafından dışarı atılır ve cildin yeniden kendi rengine kavuşması sağlanır. Cilt lekelerinin tedavisinde lekenin bulunduğu bölgeye ve ciltteki derinliğine göre farklı lazer tedavileri uygulanabilir.

  Cilt Lekelerinin Tedavisinde Kullanılan Lazerler:

  KTP Lazer: KTP lazer, 532 nm. dalga boyundadır. Dolayısıyla deri yüzeyine daha yakın olan lekelerin tedavisinde kullanılır.

  Q – Switched Nd Yag Lazer: Nd Yag lazerler, 1064 nm. dalga boyuna sahiptir. Bu nedenle cildin alt katmanlarına kadar etki edebilirler. Bu yüzden derin yerleşimli lekelerin tedavisinde Nd Yağ lazerleri daha çok tercih etmekteyiz.

  Lazerle Cilt Lekesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle cilt lekesi tedavisi genellikle kış aylarında yapılır. Bunun nedeni lazerin etkisiyle iyice hassaslaşacak olan cildin yeniden leke üretmesini engellemektir. Cilt lekeleri, inatçı cilt kusurları olduğu için tedavinin en az birkaç seans tekrar edilmesi gerekir. Seans sayısı; lekenin derinliğine, cildin hassasiyetine ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Ortalama olarak 2 – 4 hafta ara ile yapılan 2 – 6 seans yeterli olmaktadır. Her bir seans yaklaşık 15 – 30 dakika sürer. Acısız bir uygulamadır. Ancak bazı hastalarımız anestezi kremi uygulamasından sonra lazer yapılmasını tercih etmektedir. Böylece acı ve ağrı hissi tamamen yok olmakta ve işlem rahatça tamamlanmaktadır.

  Cilt Lekeleri Yeniden Oluşur mu?

  Lazerle cilt lekesi tedavisinden sonra lekeler büyük oranda yok olur. Ancak alınan sonucun korunması için hastanın maksimum özen göstermesi gerekmektedir. Lazer tedavisi sürecinde güneş kremini aksatmak hastaların sık yaptığı hatalardan biridir. Güneş kremi, lazer nedeniyle hassaslaşan cildin korunmasına ve yeni leke oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda leke oluşumunun nedeni biliniyorsa, lekeye sebep olan bu faktörden uzak durmak da yeni leke oluşumunu engelleyecektir. Örneğin sivilceleri sıkmamak, doğum kontrol hapına bağlı oluşan lekelerde -doktor da uygun gördüğü takdirde- ilaç kullanımına devam etmemek yeni leke oluşumunu engelleyebilir.

  Ankara Leke Tedavisi Fiyatları

  Lazer, lekeyi oluşturan melanin maddesine doğrudan etki ettiği için leke tedavisinde en etkili uygulamadır. Lekeler, tedavisi oldukça zor olan cilt sorunlarıdır. Bu nedenle muhakkak uzman bir doktor tarafından doğru yöntemle ve doğru lazer seçimi ile uygulanması gereken bir işlemdir. Bu noktada lazerle leke tedavisi fiyatlarını doktorun uzmanlığı ile birlikte tedavi şekli de etkiler diyebiliriz. Tedavi edilecek alanın büyüklüğü ve uygulanacak seans sayısı leke tedavisi fiyatlarını etkiler. Bu nedenle yapılacak ön muayeneden sonra leke tedavisi fiyatlarını belirlemek daha doğru olacaktır. Eğer Ankara’da leke tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız Op. Dr. Ayşe Barutçu’nun kliniği ile iletişime geçebilir ve leke tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi