Deri Çatlakları

  Deri Çatlakları Ankara

  Deri çatlakları, cildin aşırı gerilmesi sonucunda oluşan deformasyonlardır. Doğum, aşırı kilo alıp verme ve büyüme gibi nedenlerle oluşabilirler. Çatlaklar, erken evrelerinde pek belirgin olmasa da ileri evrelerinde estetik açıdan rahatsız edici olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında, birçok kadının çatlaklara çözüm aramaktadır. Deri çatlakları, kolay tedavi edilebilen cilt kusurları değildir. Bu nedenle çatlak önleyici kozmetik ürünler genellikle etkin sonuçlar vermez. Deri çatlaklarının en kolay ve etkili tedavisi lazerdir. Lazer ile çatlak görünümü büyük oranda giderilebilir ve cilt dokusunda yenilenme sağlanabilir. Deri çatlaklarının lazerle tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Ayşe Barutçu’dan randevu alabilirsiniz.

  Deri Çatlakları Neden Olur?

  Deri çatlakları, cildin alt yüzeylerinde derinleşerek ince çukur kanal görünümüne neden olan deri deformasyonlarıdır. Oluşmaya başladığı ilk dönemde pembe ve kızarık bir görünümde iken zamanla sedef rengini alırlar. Cilt yüzeyinde belli olarak cildin pürüzsüz görünümünü bozarlar. Derinlik ve evrelerine göre açık pembe, kırmızı, mor ve siyah renklerde olabilirler. Deri çatlaklarının oluşmasının nedeni cildin çeşitli nedenlerle gerilmesi ve derinin bu gerilime dayanamamasıdır. Gebelik, aşırı kilo alıp verme ve hızlı büyüme gibi nedenlerle oluşabilirler. Bunun yanında bazı ilaçların kullanımı da çatlak oluşumuna neden olabilir. Özellikle kortizonlu ilaçlar, kolajen üretimini azalttığı ve elastin liflere zarar verdiği için çatlak oluşumunu artırabilir.

  Deri Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

  Oluşmuş cilt çatlaklarını tamamen tedavi etmek kolay değildir. Bu nedenle farklı kozmetik ve bitkisel çatlak tedavisi yöntemlerini denemiş ve yeterince verim alamamış olabilirsiniz. Çatlak tedavisinde en iyi yol bir uzmana danışmaktır. Çünkü günümüzde, deri çatlaklarının en etkin tedavisi lazerle yapılmaktadır. Lazerle çatlak tedavisinin herhangi bir zararı yoktur. Lazer, cilt dokusunun yenilenmesini hızlandırarak çatlak oluşan dokuların onarılmasını sağlar. Lazer tedavisi ile cildin tüm tabakaları yenilenir ve çatlak görünümü azalır. Çatlaklar henüz oluşma evresindeyken lazer uygulamasının etkisi çok daha fazladır. Bu nedenle gebelik dönemlerinden sonra yapılan lazer uygulamaları ileri dönemlerde oluşacak aşırı çatlak deri görünümünü büyük ölçüde engellemektedir.

  Lazer ile Deri Çatlaklarının Tedavisi

  Lazer ile deri çatlaklarının tedavisi seanslar hâlinde yapılan, pratik bir işlemdir. Ortalama 1 ay ara ile 4 – 6 seans yapılan lazer tedavisi çatlakları büyük oranda yok eder. Lazer ile deri çatlaklarının tedavisinde seans sayısı, çatlakların derinliğine ve yoğunluğuna göre belirlenir. Lazer uygulaması sırasında soğuk hava üfleyen, özel lazer cihazları kullanılır. Bu nedenle acısız bir uygulamadır diyebiliriz. Ancak bazı hastalarımız kendini daha rahat hissetmek için işlemden önce anestezi kremleri uygulanmasını isteyebilmektedir. Lazer seansları, cilt katmanlarını yenilediği için işlemden sonra deride soyulmalar olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. İşlemden sonra hastalarımız rahatça duş alabilir ve makyaj yapabilirler. Lazer tedavisi sürecinde cilt hassaslaşacağı için cildi sık sık nemlendirmek ve güneş kremi kullanmak faydalı olacaktır.

  Lazer ile Deri Çatlaklarının Tedavisi Kalıcı mıdır?

  Lazer, deri çatlaklarının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar veren bir uygulamadır. Etkisi ise kalıcıdır. Ancak bu tedavinin etkilerini korumak için hastanın da dikkatli olması gerekmektedir. Eğer tedaviden sonra yakın zamanda gebelik düşünülüyorsa tedavinin gebelik sonrasına ertelenmesi tercih edilebilir. Çünkü gebelik, yeniden çatlakların oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca yeniden büyük miktarda kilo alıp vermek de çatlak oluşumuna neden olur. Bu nedenle tedavi, hasta ideal kilosundayken yapılmalı ve lazer uygulamasından sonra da kilo kontrolüne dikkat edilmelidir.

  Ankara Lazer ile Deri Çatlaklarının Tedavisi

  Bu tip ciltlerde çatlak görünümü çok daha yoğun ve belirgindir. Bu nedenle görsel sorunlara neden olabilir. Özellikle diz ve kalçadaki çatlaklar, kıyafet seçimlerini etkileyebilir. Lazerle deri çatlaklarının tedavisi, oldukça etkili sonuçlar vermekte ve çatlak görünümünün büyük oranda azalmasını sağlamaktadır. Mutlaka uzman bir doktor tarafından, doğru miktarda yapılması gereken lazer ile deri çatlaklarının tedavisi için Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve lazer uygulamaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi