Jinekomasti

  Jinekomasti Ankara

  Memedeki estetik sorunlar, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de estetik kaygılar yaratabilir. Dış görünüşle ilgili rahatsızlık, genellikle memelerin fazla büyük olması ve kadın memesine benzemesinden kaynaklanır. Jinekomasti adı verilen bu durum, memelerin kıyafetlerin altından bile belirgin olmasına ve sarkık durmasına neden olabilir. Erkeksi görünümü olumsuz etkileyen ve kişinin özgüven duygusuna zarar veren bu durumun tedavisi cerrahi işlemle ya da liposuction ile mümkündür. Özellikle liposuction ile yapıldığında oldukça kolay bir işlemdir. Bu nedenle jinekomasti nedeniyle dış görünümünden memnun olmayan tüm erkek hastalarımıza tavsiye ettiğimiz bir işlemdir. Jinekomasti tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Ayşe Barutçu’dan randevu alabilirsiniz.

  Jinekomasti Nedir?

  Jinekomasti, erkeklerde kadınlara benzer iri meme görüntüsünün olmasına verilen isimdir. Normalde erkek meme yapısı da kadınlarınkine benzer. Fakat hormonların etkisiyle meme dokusu gelişmez. Jinekomasti durumunda erkek memesi kendiliğinden büyümeye başlar. Bu durum görsel açıdan sorunlar yaratabilir. Özellikle ileri jinekomasti vakalarında memelerde sarkmalar görülebilir. Memelerin, kıyafetlerin altından da belli olmaya başlamasıyla sosyal problemler, özgüvensizlik ve depresyon ortaya çıkabilir. Ergenlik çağında görülen jinekomastinin bu ruhsal etkilere neden olduğunu sıklıkla görmekteyiz. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Yarattığı görsel sorunlar dışında sağlık açısından herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Fakat jinekomastinin altında yatan nedenler muhakkak araştırılmalıdır. Bu nedenler sağlığı riske atabilir.

  Jinekomasti Nedenleri

  Jinekomasti genellikle aşırı kilodan bağımsız bir durumdur. Yani kiloya bağlı göğüs yağlanması her zaman jinekomasti olarak değerlendirilmemektedir. Jinekomasti bazı erkeklerde zamanla, kendiliğinden ortaya çıkabileceği gibi bazı erkeklerde hormonal değişmelere bağlı ortaya çıkar. Siroz gibi ağır karaciğer hastalıkları, uyuşturucu ve farklı ilaçların kullanımı da jinekomastiye neden olabilir. Jinekomasti tedavisinde bu faktörlerin doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. Fakat karşılaştığımız jinekomasti vakaları, genellikle ortada herhangi bir neden yokken, kendiliğinden oluşmaktadır.

  Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

  Jinekomasti çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İlk belirtilerini bu çağlarda vermeye başlar. Belirtileri kolayca anlaşılabilir ve gözle görülebilir. Göğüsler, erkeklerin normal göğüs yapısından farklı olarak büyümüş, sivrilmiş ve kıyafetlerin altından bile görünür hâle gelmiştir. İlerlemiş jinekomasti vakalarında göğüsler iyice belirginleşmiş ve iki deri parçası olarak aşağı sarkmış hâldedir.

  Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Jinekomasti tedavisi, liposuction ve cerrahi ile yapılabilir. Hangi yöntemin kullanılacağına kişinin meme yapısına ve yaşanan sorunun büyüklüğüne bağlı olarak karar verilir.

  Liposuction ile Jinekomasti Tedavisi

  Daha pratik bir jinekomasti tedavisidir. Liposuction ile jinekomasti tedavisinde amaç; bölgedeki fazla yağ dokusunu temizleyerek büyük meme görünümünü ortadan kaldırmaktır. İşlem; ince, kanül dediğimiz estetik iğneleri ile yapılır. Fazla yağ vakumlanarak bölgeden temizlenir. Bu işlem genellikle meme dokusunda sarkma olmayan, yağlanmaya bağlı meme büyüklüğünün tedavisinde kullanılmaktadır.

  Ameliyat ile Jinekomasti Tedavisi

  Jinekomasti tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise cerrahidir. Cerrahi işlem çoğunlukla ilerlemiş jinekomasti vakalarında uygulanmaktadır. Açık ameliyat tekniği ile yapılır. Meme başından yapılan 4 – 5 cm’lik bir kesiden memedeki fazla doku ve yağ çıkarılır. Eğer meme büyüklüğü, bölgedeki derinin fazlalığı ve sarkması nedeniyle oluşuyorsa cerrahi yöntem mecburidir.

  Jinekomasti Ameliyatından Sonra;

  • İşlem lokal anestezi ya da sedasyon (uyku hâli) ile yapılır. Hastanın özel durumuna ya da hissettiği kaygının boyutuna bağlı olarak genel anestezi de tercih edilebilir.
  • Yine hastanın durumuna ve yaşına bağlı olarak 1 gece yatış gerekebilir.
  • Ameliyattan sonra göğüsler bandaj ile sarılır ve bu bandajların 3 hafta boyunca kullanılması gerekir.
  • Operasyondan sonraki 3 – 4 gün içerisinde işe dönmek mümkündür. Olumlu sonuçlar hemen görülmeye başlar. Fakat ameliyattan sonraki 3 ay içerisinde iyileşme olacağı kabul edilir. Bu nedenle en iyi sonuçlar için bir süre beklemek gerekebilir.

  Ankara Jinekomasti Fiyatları

  Jinekomasti ameliyatı yapılan hastalar, işlemden oldukça memnun kalmaktadır. Sadece görsel anlamda değil, sosyal yaşamlarında da olumlu etkilerini hissettiklerini ifade etmektedirler. Çünkü jinekomasti, erkeklerin çekici görünmesini engelleyen, daha feminen bir görünüme neden olan bir rahatsızlıktır. Erken dönemde tedavi edildiğinde ise gençlik çağının daha keyifli ve özgüvenli geçmesine yardımcı olur. Jinekomasti probleminin hangi seviyede olduğuna ve hastanın meme yapısına bakılarak jinekomasti fiyatları belirlenir. Liposuction ve cerrahi işlem ile yapılan tedavilerin fiyatları farklıdır. Gerekirse her iki yöntem de kullanılabilir. 2024 jinekomasti fiyatlarını öğrenmek için 0532 227 38 78 numaralı telefondan Ankara’daki kliniğimize ulaşabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi