Meme Büyütme

  Meme Büyütme Ankara

  Göğüsler, kadın bedeninde tamamlayıcı roldedir. Kalça, omuzlar, bel ve basen ölçülerine uygun büyüklükte, orantılı göğüsler daha alımlı ve çekici bir görünüm sağlar. Meme hacmi küçük olduğunda kalça olduğundan büyük görünebilir ve kıyafet seçmek zorlaşabilir. Özellikle sütyen seçimi yaparken birçok kadın küçük göğüslerden yakınmaktadır. Günümüzde estetik operasyonlarla bu sorun rahatça ortadan kaldırılabilmektedir. Üstelik meme büyütme operasyonunun, bilinenin aksine, hamilelik ve emzirme dönemine herhangi bir olumsuz yan etkisi yoktur. Meme büyütme estetiği hakkında yanlış bilinenlere açıklama getirmek için yazımızın devamında meme büyütme estetiğinin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve hangi yöntemlerin kullanıldığı üzerinde duracağız. Meme estetiği hakkındaki diğer sorularınız için ise Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Ayşe Barutçu’dan randevu alabilirsiniz.

  Estetik Meme Ölçüleri Nedir?

  Öncelikle, meme büyütme estetiği ile meme ölçülerinin nasıl değiştiğini ele alalım. Çünkü yanlış bilinen konulardan biri sütyen ölçüsüdür. Sütyenlerde; 80, 85, 90 gibi ölçüler göğüs kafesinin çapını gösterir. A, B, C ve D gibi ölçüler ise meme büyüklüğünü ifade eder. Meme büyütme ameliyatlarında “cup ölçüsü” değişir. Yani 85-A giyen bir kadının göğüs ölçüsü 85-B ya da 85-C olur.

  Her kadın için ideal göğüs ölçüsü farklıdır. Kadının boyu, kilosu ve vücut tipine göre ideal meme ölçüsü de değişebilir. Bu nedenle meme ameliyatlarında belki de en zor ve önemli konu meme protezinin boyutuna karar vermektir. Bu süreci kolaylaştırmak için sütyenin içine takılan özel “sizer” silikonlar kullanılabilir. Bu noktada doktor ve hasta aynadaki görüntüyü birlikte değerlendirerek karar alırlar.

  Meme Büyütme Ameliyatı Neden Yapılır?

  Memelerinin büyüklüğünden, dolayısıyla da görünümünden, rahatsız olan her kadın meme büyütme ameliyatı olabilir. Memelerin küçük olması doğuştan kaynaklanan, yapısal bir durum olabileceği gibi emzirme ve aşırı kilo verme sonucunda da oluşabilir. Gebelik döneminde süt bezlerinin etkisiyle büyüyüp gerginleşen göğüsler, doğumdan sonra küçülür ve emzirmenin etkisiyle deforme olabilir. Bu durum, bazı kadınlarda doğum sonrası sürecin depresif geçmesine neden olabilmektedir. Memelerin küçüklüğü nedeniyle sütyen bulmakta zorlanan, kıyafetlerin kendisine yakışmadığını düşünen kadınlarda da benzer özgüven eksikliklerine rastlamaktayız. Bu sorunları ortadan kaldırmak için meme büyütme ameliyatı tercih edilebilir. Hastamızın 18 yaşını geçmiş olması, ciddi bir sağlık sorununun olmaması yeterlidir. Meme büyütme ameliyatından önce mutlaka mamografi ve gerekli ultrason görüntülemeleri yapılır. Bu tetkiklerden sonra doktor onay verdiği takdirde ameliyat hazırlıklarına başlanır. Bazı kadınlar ise sadece daha iri ve daha çekici göğüslere sahip olmak için meme büyütme ameliyatını tercih etmektedir.

  Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Günümüzde meme büyütme ameliyatında kullanılan ve en başarılı sonuçları veren işlem silikon protezlerdir. Silikon protezler, vücuttaki diğer dokulara uyum sağlaması için pütürlü, katı silikon malzemeden yapılır. İçi ise jel formundadır. Yuvarlak ya da “anatomik” adını verdiğimiz damla şeklinde olabilir. Hangi silikon türünün kullanılacağına hastanın göğüs yapısı değerlendirilerek karar verilir. Meme büyütme ameliyatı;

  • Genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle ameliyattan en az 6 saat önce yeme – içmenin kesilmesi gerekir.
  • 2 saat süren bir işlemdir.
  • Ameliyat sırasında meme alt kıvrımına, koltuk altı bölgesine ya da meme başına ince bir kesi yapılır. Bu kesi yaklaşık 4 – 5 cm büyüklüğündedir.
  • Memeye silikon protez yerleştirilir. Bu sırada sarkmayı engellemek için deforme olmuş deri de çıkarılabilir.

  Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

  İşlem deneyimli bir cerrah tarafından yapılsa da meme büyütme ameliyatından sonra iz kalır. Kesinin yapıldığı yere göre kol altı, meme alt kıvrımı ya da memenin altından meme başına kadar olan bölgede küçük bir ameliyat izi kalabilir. Fakat bu durum, memenin estetik görünümüne fazla zarar vermez. Çünkü başta belirgin olan ameliyat izleri zamanla kaybolur ve belli belirsiz bir hâl alır.

  Meme Büyütme Ameliyatından Sonra;

  • İyileşme süreci hızlıdır. Ameliyat sonrasında memeye sargı yapılır ya da özel sütyenlerin kullanılması istenebilir.
  • Protez göğüs kasının arkasına konuşmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir.
  • Hasta, yaklaşık 10 – 15 gün içerisinde işine ve günlük hayatına dönebilir.
  • Bu süreçte morluk, şişkinlik ve meme başında hassasiyet gibi yan etkiler görülebilir. Bunlar beklediğimiz yan etkilerdir.
  • Ameliyattan sonra, hastanın iyileşme hızına göre, 2 – 3 ay zıplama ve koşma gerektiren ağır sporlardan kaçınmak gerekir. Bunun dışında hafif tempolu yürüyüş gibi sporlar yapılabilir.

  Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Emzirme

  Meme büyütme ameliyatı Ankara olmak isteyen birçok kişinin endişe duyduğu konuların başında emzirme gelmektedir. Halk arasında meme ameliyatından sonra emzirmenin mümkün olmadığı ya da silikonun süte karışacağı gibi birçok söylenti bulunmaktadır. Fakat bunlar tamamen bir yanlış anlaşılmadır diyebiliriz. Meme büyütme ameliyatında göğüslere koyulan protez oldukça büyük moleküllüdür ve süte karışabilecek yapıda değildir. Bu nedenle bebeğe silikondan herhangi bir zararlı madde geçme olasılığı yoktur. Süt miktarı ya da yapısı silikon nedeniyle değişmez. Meme büyütme ameliyatı olmuş bir anne de bebeğini güvenli ve sorunsuz bir şekilde emzirebilir.

  Meme Büyütmede Kullanılan Silikon Patlar mı?

  Meme büyütmede kullanılan silikonların dayanıklılığı hakkında da birçok yanlış inanç bulunmaktadır. Özellikle silikonların çabucak patlayacak yapıda olduğuna dair kulaktan dolma bilgiler birçok kadının meme büyütme ameliyatından çekinmesine neden olmaktadır. Meme büyütmede kullanılan silikonlar oldukça dayanıklıdır. Tabii ki patlaması ya da yırtılması söz konusudur. Ancak bu durum yalnızca yüksek enerjili araç kazaları vb. ağır darbeler sonucunda söz konusudur. Bunun dışında göğüslere alınan hafif darbeler, spor aktiviteleri ya da günlük rutin hareketler nedeniyle patlamaz ya da hasar görmez.

  Aynı zamanda meme büyütmede kullanılan silikonlar, materyal olarak da insan vücuduna zararlı değildir. Silikon protezler meme kanserine neden olmaz.

  Ankara Meme Büyütme Fiyatları

  Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon protezler doğru ebatlarda seçildiği ve işlem doğru uygulandığı sürece tamamen doğal görünüm elde edilir. Meme büyütmenin abartılı ve yapay sonuçlar vermesi tamamen protezin yanlış seçilmesinden kaynaklanır. Uzman bir plastik cerrah, bu konuda sizi gerekli şekilde yönlendirerek doğal bir çekiciliğe sahip olmanıza yardımcı olur. Eğer Ankara’da, meme estetiği konusunda bilgi almak istiyorsanız kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Ayşe Barutçu’ya tüm merak ettiklerinizi danışabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi